Katalog Biblioteki Gminnej

Wyszukaj książki

Moment niedźwiedzia
AUTOR: Olga Tokarczuk
ADRES WYD.:Warszawa : Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2012.
HASŁA:Szkice literackie polskie - 21 w.
OPIS FIZYCZ.:190, [2] s. ; 20 cm.
TREŚĆ:Czy zwierzęta noszą maski? I co się kryje w ich oczach, skoro "nie ma tam duszy"? Czy możliwa jest heterotopia - świat radykalnie inny od naszego, gdzie "nie ma mowy o zabijaniu i zjadaniu", bo Inni to "partnerzy, bliscy"? Gdzie zamiast wiedzy-władzy mamy strategię świadomej niewiedzy, a zamiast dominacji - współodczuwanie?Balansując na granicy literackiej mitologii i krytycznej eseistyki, Olga Tokarczuk opowiada nam o ciele, seksualności i śmierci, o uwikłaniu w płeć i uwiedzeniu darkroomem. O Michelu Faberze i Matriksie. A także o swoich podróżach, mapach lęków i lądów, ulicach Amsterdamu i horyzoncie Masywu Ślęży.
Turnus
AUTOR: Tomasz Łubieński
ADRES WYD.:Warszawa : Wydawnictwo W.A.B., 2012.
HASŁA:Powieść polska - 21 w.
OPIS FIZYCZ.:238, [2] s. ; 20 cm.
TREŚĆ:Kreta - raj na ziemi oferujący turystom wszystko, co potrzebne do udanego wypoczynku: niezawodne słońce, piaszczyste plaże, piękne krajobrazy. Przybywających wita opiekunka grupy, nienagannie uśmiechnięta Persi. Jej imię to zdrobnienie od Persefony, bogini, która pojawiając się na wyspie z początkiem każdego sezonu turystycznego, przynosi na Kretę kwiaty i dobrą pogodę.W pracy Persi ukrywa się za wyćwiczonym uśmiechem. Nie opowiada o tym, co przeżyła w innych miejscach świata: w rodzinnej Białej Podlaskiej i w Paryżu, gdzie próbowała uciec od polskiej biedy i monotonii. Profesjonalny dystans zostaje przełamany, gdy poznaje stroniącego od grupy profesora. Wspólnie poznają inne oblicze wyspy - pełną złowrogich wąwozów arenę walk, jakie pół wieku wstrząsnęły tym turystycznym rajem. Po paru dniach Persi i profesor decydują się wyruszyć razem na Psiloritis, najwyższą górę na wyspie. W tej wyprawie przeszłość połączy się z nieuchronną przyszłością. Turnus to napisana z fabularnym rozmachem opowieść o wędrówce człowieka przez labirynt historii i własnej pamięci. (ww.wab.com.pl).
Niedoręczony list
Tytuł oryginału: : "The postmistress ".
AUTOR: Sarah Blake
ADRES WYD.:Warszawa : Świat Książki - Grupa Wydawnicza Weltbild, 2011.
HASŁA:Powieść angielska - 21 w.
OPIS FIZYCZ.:309, [1] s. ; 20 cm.
TREŚĆ:Trzy kobiety, których życie zmieniła wojna i pewne niewysłane listy. Jest rok 1940. Bomby spadają na Londyn. We Franklin, nadmorskim miasteczku w Massachusetts, Iris James słucha wiadomości ze stolicy Anglii i czuje, że wkrótce wojna i dla niej stanie się brutalną rzeczywistością. Jako sumienna naczelniczka poczty sprawuje pieczę nad ludzkimi sekretami, czuwa, by zamknięte w kopertach wiadomości dotarły do adresatów. Relacje o dramacie wojny docierają również do pewnego młodego małżeństwa. Will jest lekarzem.Załamany tragedią, w której uczestniczył, postanawia odpowiedzieć na apele o pomoc i wyjeżdżado Londynu. Zdruzgotana decyzją męża Emma czeka na listy od niego...
TŁUMACZENIE:;Turska, Beata.
UWAGI:Na okł.: Wzruszająca powieść o kobietach, dla których miłość i honor były ważniejsze niż życie.
Tatiana i Aleksander
Tytuł oryginału: : "Tatiana and Alexander ".
AUTOR: Paullina Simons
ADRES WYD.:Warszawa : Świat Książki - Weltbild Polska, 2011.
HASŁA:Powieść amerykańska - 21 w.
OPIS FIZYCZ.:542, [2] s. : il. ; 21 cm.
TREŚĆ:Dalszy ciąg losów bohaterów powieści Jeździec miedziany. Wcześniejsze losy Aleksandra i jego rodziców, amerykańskich komunistów. Rodzina Barringtonów, zaślepiona ideami socjalizmu, przenosi się w latach 30. XX wieku z Bostonu do wyidealizowanego ZSRR, nie wiedząc, co czeka ją pod rządami Stalina. Rodzice małego Aleksandra giną w więzieniu, pozostawiając go na łasce losu, a on sam, gdy dorasta, trafia do Armii Czerwonej, gdzie musi ukrywać swoje pochodzenie.
TŁUMACZENIE:;Malita, Katarzyna.
UWAGI:Stanowi kontynuację książki pt.: Jeździec miedziany.
Błękitnooki chłopiec
Tytuł oryginału: : : "Blueeyedboy ".
AUTOR: Joanne Harris
ADRES WYD.:Warszawa : Prószyński Media, 2010.
HASŁA:Powieść angielska - 21 w.
OPIS FIZYCZ.:538, [5] s. ; 19 cm.
TREŚĆ:Czterdziestodwuletni B.B wciąż mieszka z matką w niewielkiej miejscowości w Yorkshire. Jego życie towarzyskie toczy się głównie w sieci, na stronie Niegrzecznichłopcyrządzą, gdzie może swobodnie rozmawiać z tajemniczą Albertyną oraz innymi wirtualnymi przyjaciółmi, a przede wszystkim snuć mroczne fantazje, których tematem jest zawsze morderstwo - z matką w roli ofiary. Zagłębiając się w bolesne relacje bohatera z najbliższymi, odkrywamy szczegóły tragicznej wojny między braćmi i poznajemy przejmującą historię niewidomej dziewczynki, okrzykniętej przez media cudownym dzieckiem. Błękitnooki chłopiec to thriller o misternie skonstruowanej fabule. Joanne Harris wykorzystała motyw Internetu, aby pokazać miliony najróżniejszych sposobów manipulowania ludźmi, jakie sieć www oferuje współczesnemu człowiekowi. W serii nieoczekiwanych zwrotów akcji autorka dowodzi ostatecznie, że tam, gdzie świat fantazji bezceremonialnie wdziera się w prawdziwe życie, skutki są zawsze tragiczne.
TŁUMACZENIE:;Kłosiewicz, Anna.
Miłość i polityka : słynne pary w dziejach
AUTOR: Jerzy Besala
ADRES WYD.:Warszawa : Bellona, cop. 2012.
HASŁA:Małżeństwo - historia
Władcy - historia
Wydawnictwa popularne
OPIS FIZYCZ.:302, [2] s., [8] s. tabl. : il. (gł. kolor.) ; 21 cm.
TREŚĆ:Namiętności i żądze zawsze wpływały na politykę, religię i społeczeństwo. Od czasu porwania Heleny i rzymskich doświadczeń z Kleopatrą zauważono, że uczucia są niebezpieczne. Gmatwają niemiłosiernie scenę polityczną i w znacznym stopniu przyczyniają się do wojen. Dlatego władze pilnie uważały, by rozdzielić politykę od seksu i romansów.
TŁUMACZENIE:;Dom Wydawniczy Bellona.
UWAGI:Bibliogr. s. 292-[303].
Pisanki sercu miłe : o ich twórcach, tajemnicach barwienia i o technikach zdobnictwa
AUTOR: Irena Stasiewicz-Jasiukowa
ADRES WYD.:Warszawa : Wydawnictwo Retro-Art, cop. 2013.
HASŁA:Stasiewicz-Jasiukowa, Irena
Pisanki
Rzemiosło artystyczne
OPIS FIZYCZ.:184 s. : il. kolor. ; 17 x 25 cm.
TREŚĆ:Książka omawia metody zdobienia i barwienia pisanek ich cechy stylistyczne w różnych regionach Polski i świata tradycje z nimi związane oraz przedstawia znanych twórców-pisankarzy których wielu autorka znała osobiście.
Wyprawa po tajemnice Inków
AUTOR: Claudia Gudelius
ADRES WYD.:Warszawa : Bellona, cop. 2011.
Rodzinka do zwrotu
AUTOR: Claire LaZebnik
ADRES WYD.:Warszawa : Prószyński Media, 2012.
Sąsiad
Tytuł oryginału: : "The neighbor ".
AUTOR: Lisa Gardner
ADRES WYD.:Katowice : Wydawnictwo Sonia Draga, 2011.
HASŁA:Powieść amerykańska - 21 w.
OPIS FIZYCZ.:453, [1] s. ; 20 cm.
TREŚĆ:Ta sprawa gwarantowała szum medialny młoda atrakcyjna żona i matka znika bez śladu ze swego domu w Bostonie. Czteroletnia córeczka to jedyny świadek, a przystojny, tajemniczy mąż staje się głównym podejrzanym. Kiedy do niewielkiego, przytulnego domu rodziny Jones przybywa sierżant D. D. Warren, od razu wyczuwa coś niepokojącego w pozorach normalności, które para tak bardzo starała się stworzyć. Zegar tyka nieubłaganie, tymczasem Jason Jones zdaje się bardziej zaabsorbowany niszczeniem dowodów i izolowaniem swej córki niż poszukiwaniem ukochanej żony. Czy ten idealny mąż próbuje coś ukryć I czy jedyny świadek zbrodni stanie się następną ofiarą zabójcy? Kolejny, nagrodzony wieloma wyróżnieniami thriller autorstwa amerykańskiej mistrzyni suspensu.
Powrót na Route 66 : powieść
Tytuł oryginału: : "The leisure seeker ".
AUTOR: Michael Zadoorian
ADRES WYD.:Bielsko-Biała : Wydawnictwo Pascal, 2011.
HASŁA:Powieść amerykańska - 21 w.
OPIS FIZYCZ.:278 s. ; 21 cm.
TREŚĆ:DROGA NIGDY SIĘ NIE KOńCZY... Elia i John wymykają się zaniepokojonym stanem ich zdrowia dzieciom. Nie chcą spędzić ostatnich dni w szpitalnych łóżkach. Wsiadają do samochodu i ze stoickim spokojem wyruszają w podróż...
TŁUMACZENIE:;Bulski, Paweł.
Dyskretny urok Fernet Branca
Tytuł oryginału: : "Cooking with Fernet Branca ".
AUTOR: James Hamilton-Paterson
ADRES WYD.:Kraków : Wydawnictwo Bona, 2011.
HASŁA:Powieść angielska - 21 w.
OPIS FIZYCZ.:315, [1] s. ; 21 cm.
TREŚĆ:Toskania, leniwe lato, cisza, spokój. Wyrafinowane potrawy, lekkie wino. Zapowiada się niczym niezmącona sielanka... On - zblazowany i z dystansem (jak na Brytyjczyka przystało), ona - szalona dziewczyna ze Wschodu. Dwa światy, które nie miały prawa się spotkać. Jednak w wyniku drobnego oszustwa ze strony agenta nieruchomości znany z ciętego języka ghostwriter zostaje uwięziony w sąsiedztwie hałaśliwej kompozytorki. To, co z tego spotkania wynikło, brytyjski "The Guardian" określił jako "zabawny przepis na katastrofę". Tajemnica tej receptury to ironiczny ton, przewrotny humor i... likier Fernet Branca w dowolnych ilościach.
TŁUMACZENIE:;Sak, Anna.
Tajemnica Christine Falls
Tytuł oryginału: : "Christine Falls ".
AUTOR: John Banville
ADRES WYD.:Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2007.
OPIS FIZYCZ.:384, [3] s. ; 20 cm.
TŁUMACZENIE:;Ronikier, Michał.
UWAGI:W haśle nazwa właśc. aut.: John Banville, na s. tyt. pseud.: Benjamin Black.
Taki piękny dzień
Tytuł oryginału: : "Un giorno perfetto ".
AUTOR: Melania G. Mazzucco
ADRES WYD.:Warszawa : Wydawnictwo W.A.B., 2010.
HASŁA:Powieść włoska - 21 w.
OPIS FIZYCZ.:517, [3] s. ; 21 cm.
TREŚĆ:Rzym. Piątek, czwarty maja. Taki piękny dzień. Dwadzieścia cztery godziny z życia zwykłych ludzi. Elio, parlamentarzysta, obawiający się porażki w najbliższych wyborach. Maja, jego dwadzieścia lat młodsza druga żona. Zero, syn Elia z pierwszego małżeństwa, student prawa, antyglobalista. Antonio, policjant, szef ochrony Elia, rozwiedziony, ma zakaz kontaktu z dziećmi. Emma, była żona Antonia, bezrobotna, zagubiona. Sasha, nauczyciel córki Emmy, gej, od dziesięciu lat w związku z żonatym mężczyzną. Pod pozornym spokojem nabrzmiewają tłumione frustracje, podejrzana zwyczajność codziennych czynności staje się coraz trudniejsza do zniesienia. Napięcie rośnie z godziny na godzinę. Ten czwarty maja nie skończy się jak inne dni...
TŁUMACZENIE:;Wachowiak-Finlaison, Joanna.
Szklany pałac
Tytuł oryginału: : "Glass palace ".
AUTOR: Amitav Ghosh
ADRES WYD.:Poznań : Zysk i S-ka, cop. 2004.
OPIS FIZYCZ.:522, [3] s. : mapa ; 19 cm.
TŁUMACZENIE:;Zborowska, Maria
UWAGI:Tyt. oryg.: The glass palace. Bibliogr. s. [524].
Biała czarownica
Tytuł oryginału: : "Die weisse hexe ".
AUTOR: Ilona Maria Hilliges
ADRES WYD.:Warszawa : Świat Książki - Bertelsmann Media, 2007.
OPIS FIZYCZ.:285, [3] s., [8] s. tabl. : il. (gł. kolor.) ; 21 cm.
TŁUMACZENIE:;Wojnakowski, Ryszard.
UWAGI:Glosariusz.
Miasteczko Divine
Tytuł oryginału: : "Divine Justice ".
AUTOR: David G. Baldacci
ADRES WYD.:Warszawa : Buchmann, 2011.
HASŁA:Powieść amerykańska - 21 w.
OPIS FIZYCZ.:431 s. ; 21 cm.
TREŚĆ:Czwarta, najbardziej zaskakująca powieść z kultowego pięcioksięgu autorstwa Davida Baldacciego opowiadającego o działalności Klubu Wielbłądów. Jego członkowie konsekwentnie tropią przekręty i przestępstwa, których dopuszczają się przedstawiciele rządu. Liderem grupy jest John Carr, znany pod pseudonimem Oliver Stone. Stone, który zabił szefa wywiadu i jego zbrodniczych wspólników, jest teraz najbardziej poszukiwanym człowiekiem w Ameryce ściganym przez władze federalne. Sytuację wykorzystuje Macklin Hayes - człowiek, który bardziej niż ktokolwiek inny chce raz na zawsze pozbyć się Johna Carra. Członkowie Klubu Wielbłądów muszą zaryzykować wszystko, by odnaleźć i ocalić przyjaciela. Ścigany Stone trafia do górniczego miasteczka Divine w Wirginii. Niestety, okazuje się, że małe, spokojne na pozór miasteczko, które miało być azylem, to świat tak samo krwawy i pełen przemocy jak ten, który Carr zostawił za sobą.
TŁUMACZENIE:;Głowacki, Łukasz.
UWAGI:Stanowi cz. 4 cyklu, cz. 1 pt.: "Klub Wielbłądów", cz. 3 pt.: Oddział 666".
Berberyjscy piraci
Tytuł oryginału: : "The Barbary pirates ".
AUTOR: William Dietrich
ADRES WYD.:Poznań : Dom Wydawniczy Rebis, 2011.
HASŁA:Powieść amerykańska - 21 w.
OPIS FIZYCZ.:389, [1] s. : il. ; 22 cm.
TREŚĆ:Ethan Gage, awanturnik i kobieciarz, mierzył się z niejednym niebezpieczeństwem na pustyni egipskiej, wodach Atlantyku czy w amerykańskiej dziczy. W kolejnej misji musi odszukać zwierciadło Archimedesa - starożytną superbroń, za pomocą której słynny matematyk miał według legendy pokonać rzymską flotę. Poszukują jej również berberyjscy piraci i jego najzagorzalszy wróg - niegdysiejsza kochanka - Aurora Somerset, należąca do tajnej sekty, która chce wykorzystać zwierciadło do przejęcia władzy nad światem. Ethan musi ich powstrzymać i uratować z ich rąk ukochaną Astizę.
TŁUMACZENIE:;Sawicki, Andrzej
UWAGI:U góry okł.: Autor Piramid Napoleona.
Mistrz
AUTOR: Katarzyna Michalak
ADRES WYD.:Poznań : Wydawnictwo Termedia, cop. 2013.
HASŁA:Powieść polska - 21 w.
OPIS FIZYCZ.:309, [3] s. ; 20 cm.
TREŚĆ:Szarfa z czarnego jedwabiu krępowała jej ręce wysoko nad głową. On stanął tuż za nią. Odgarnął palącą dłonią włosy z jej karku i pocałował gładką skórę nad obojczykiem. Drugą dłonią zagarnął jej pierś. Zakwiliła, czując, jak nogi uginają sie pod nią, a podbrzusze zaczyna płonąć dzikiem pożądaniem. Obszedł brankę niespiesznie, stając przed nią i mierząc uważnym spojrzeniem błyszczących w mroku oczu. Był kompletnie ubrany. W czerń, od stóp do głów. - Czy pan mnie... - Pytanie nie chciało przejść przez zaciśnięte gardło. Czy pan mnie zabije? - wykrztusiła wreszcie. On spojrzał na nią obojętnie. - Nie jestem mordercą - odparł.
TŁUMACZENIE:;Termedia.
UWAGI:U dołu s. tyt.: Wydawnictwo Filia, nazwa nowego działu książek beletrystycznych w Wydawnictwie Termedia. U góry okł.: Ona niewinna, on niebezpieczny. Łączy ich zbrodnia, namiętność i tajemnica. Jedno z nich musi umrzeć...
Jeśli pójdziesz za mną
Tytuł oryginału: : "If you follow me ".
AUTOR: Malena Watrous
ADRES WYD.:Warszawa : Świat Książki, 2011.
HASŁA:Powieść amerykańska - 21 w.
OPIS FIZYCZ.:397 s. ; 20 cm.
TREŚĆ:Z nadzieją pozbycia się żalu po samobójczej śmierci ojca Marina przyjeżdża do małego, prowincjonalnego miasteczka Shika w Japonii, by przez rok uczyć angielskiego. Lecz, jak wkrótce odkrywa, w tym kraju również nie można pozbyć się przeszłości, za to jego mądrość może pomóc ją zrozumieć.
TŁUMACZENIE:;Wyszogrodzka-Gaik, Agnieszka.
UWAGI:Na okł.: Japonia otworzyła jej serce, miłość uleczyła duszę.
Więzień nieba
Tytuł oryginału: : "Prisionero del cielo ".
AUTOR: Carlos Ruiz Zafón
ADRES WYD.:Warszawa : Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza SA, 2012.
HASŁA:Powieść hiszpańska - 21 w.
OPIS FIZYCZ.:410, [3] s. ; 22 cm.
TREŚĆ:Rok 1957. Interesy rodzinnej księgarni Sempere i Synowie idą tak marnie jak nigdy dotąd. Daniel Sempere, bohater Cienia wiatru, wiedzie stateczny żywot jako mąż pięknej Bei i ojciec małego Juliana. Następny w kolejce do porzucenia stanu kawalerskiego jest przyjaciel Daniela, Fermín Romero de Torres, osobnik tyleż barwny, co zagadkowy: jego dawne losy wciąż pozostają owiane mgłą tajemnicy. Ni stąd, ni zowąd przeszłość Fermina puka do drzwi księgarni pod postacią pewnego odrażającego starucha. Daniel od dawna podejrzewał, że skoro przyjaciel nie chce mu opowiedzieć swej historii, to musi mieć ważny powód. Ale gdy Fermín wreszcie zdecyduje się wyjawić mroczne fakty, Daniel dowie się "rzeczy, o których Barcelona wolałaby zapomnieć".
TŁUMACZENIE:;Okrasko, Katarzyna.;Marrodán Casas, Carlos;Okrasko, Katarzyna.
UWAGI:Tyt. oryg.: El prisionero del cielo
Kochanka Śmierci
Tytuł oryginału: : "Lubovnica Smerti ".
AUTOR: Boris Akunin
ADRES WYD.:Warszawa : "Świat Książki", 2004.
OPIS FIZYCZ.:253, [1] s. ; 20 cm.
TŁUMACZENIE:;Rojewska-Olejarczuk, Ewa.
Chłopiec w walizce
Tytuł oryginału: : "Drengen i kufferten, ".
AUTOR: Lene Kaaberbol
ADRES WYD.:Słupsk : Papierowy Księżyc, 2012.
HASŁA:Powieść duńska - 21 w.
OPIS FIZYCZ.:374, [2] s. ; 20 cm.
TREŚĆ:Nina Borg jest pielęgniarką Czerwonego Krzyża, której życiową misją jest pomagać innym. Sama na co dzień styka się z cierpieniem wielu ludzi. Któregoś dnia jej przyjaciółka Karin informuje ją, że Nina musi natychmiast odebrać coś z dworcowej skrzynki w przechowalni bagażu i zająć się tą sprawą. Potem Karin znika. Kiedy Nina dociera na miejsce, znajduje w schowku walizkę, a w niej ciało 3-letniego chłopca. Chłopiec żyje, choć jest wycieńczony i przerażony. Nina domyśla się, że chłopiec jest ofiarą przemytu dzieci. Nie wie jednak z jakiego kraju pochodzi, a co więcej, domyśla się, że jeśli pokaże sprawę policji, chłopiec zostanie odesłany z powrotem w ręce tych, którzy go sprzedali. Próbując uratować życie chłopca i odgadnąć jego tożsamość, Nina odkrywa prawdę jeszcze bardziej przerażającą i bolesną niż jej się mogło wydawać...
TŁUMACZENIE:;Friis, Agnete.;Baworowska, Magdalena.;Friis, Agnete.
Światła września
Tytuł oryginału: : "Las luces de septiembre ".
AUTOR: Carlos Ruiz Zafón
ADRES WYD.:Warszawa : Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza, 2011.
HASŁA:Powieść hiszpańska - 21 w.
OPIS FIZYCZ.:254, [2] s. ; 22 cm.
TREŚĆ:Francja, rok 1936. Pani Sauvelle, wdowa z dwójka dzieci, Irene i Dorianem, ma zacząć pracę u ekscentrycznego wynalazcy i fabrykanta zabawek. Na pierwszy rzut oka jego nadmorska rezydencja wywiera na nich jak najgorsze wrażenie. I mimo że gospodarz okazuje się miłym człowiekiem, to rodzina cały czas czuje się nieswojo w nowym miejscu. Być może intuicja nie zawodzi pani Sauvelle i jej dzieci? Czy budząca grozę, wypełniona armią mechanicznych zabawek rezydencja jest siedliskiem uśpionych mrocznych sił z przeszłości? Kiedy dochodzi do niewyjaśnionego morderstwa, okazuje się, że jedyne osoby, które mają odwagę zmierzyć się ze złowrogą tajemnicą, to dwójka nastolatków: Irene i Ismael.
TŁUMACZENIE:;Marrodán Casas, Carlos;Okrasko, Katarzyna.;Marrodán Casas, Carlos
Szewc z Lichtenrade
AUTOR: Andrzej Pilipiuk
ADRES WYD.:Lublin : Fabryka Słów, 2012.
HASŁA:Opowiadanie polskie - 21 w.
OPIS FIZYCZ.:377, [7] s. : il. ; 20 cm.
TREŚĆ:Andrzej Pilipiuk kolejny raz otwiera przed nami wachlarz opowieści z różnych miejsc, czasów i rzeczywistości alternatywnych. Kolejny raz bohaterowie zmierzą się z nienazwanym...
TŁUMACZENIE:;Zdanowicz, Piotr;Pilipiuk, Andrzej;Pilipiuk, Andrzej;Pilipiuk, Andrzej;Pilipiuk, Andrzej;Pilipiuk, Andrzej;Pilipiuk, Andrzej;Pilipiuk, Andrzej;Pilipiuk, Andrzej;Pilipiuk, Andrzej;Pilipiuk, Andrzej;Zdanowicz, Piotr
Życie artystek w PRL
AUTOR: Sławomir Koper
ADRES WYD.:Warszawa : Czerwone i Czarne, 2013.
HASŁA:Artyści polscy - 1944-1989 r.
Kobieta - kultura - Polska - 1944-1989 r.
Poeci polscy - 1944-1989 r.
Biografie
OPIS FIZYCZ.:352 s. : il. ; 23 cm.
TŁUMACZENIE:;Czerwone i Czarne.
UWAGI:Bibliogr. s. 343-349.
Matka diabła : kulisy rządów Chruszczowa
Tytuł oryginału: : "Kuz`kina mat` ".
AUTOR: Viktor Suvorov
ADRES WYD.:Poznań : Dom Wydawniczy Rebis, 2012.
HASŁA:Hrusëv, Nikita Sergeevič - (1894-1971)
Astronautyka - ZSRR
Szpiegostwo
ZSRR - polityka - Stany Zjednoczone - 1945-1991 r.
OPIS FIZYCZ.:295, [1] s., [16] s. tabl. ; 21 cm.
TREŚĆ:Suworow w swojej najnowszej książce odtwarza wydarzenia z przełomu lat 50. i 60., kiedy na skutek konfrontacji ZSRR i USA ludzkość znalazła się na progu trzeciej wojny światowej i o mało nie została unicestwiona w globalnej katastrofie atomowej. Łącząc znane i mało znane fakty w jedną całość, autor ukazuje kulisy rządów Nikity Chruszczowa w latach 1953-1964. Przedstawia rzeczywisty obraz radzieckiej kosmonautyki, wraz z legendarnym lotem Jurija Gagarina, oraz prawdziwe przyczyny kryzysu berlińskiego i kubańskiego, przemilczane przez oficjalną propagandę, polityków i historyków. Opisuje też starcie służb szpiegowskich obu mocarstw i sprawę pułkownika Olega Pieńkowskiego, który dostarczał tajne informacje wywiadowi zachodniemu i prawdopodobnie ocalił nasz świat przed zagładą.
TŁUMACZENIE:;Pawłowska, Anna
Dom wschodzącego słońca
Tytuł oryginału: : "House of the rising sun ".
AUTOR: Chuck Hustmyre
ADRES WYD.:Zakrzewo : Wydawnictwo Replika, cop. 2012.
HASŁA:Powieść amerykańska - 21 w.
OPIS FIZYCZ.:335, [1] s. ; 21 cm.
TREŚĆ:Ray Shane to były policjant, który właśnie skończył odsiadywać pięcioletni wyrok w więzieniu federalnym. Przyrzeka sobie trzymać się z dala od kłopotów, te jednak dopadają go szybciej niż się spodziewa. Znajduje pracę jako szef ochrony Domu Wschodzącego Słońca - nielegalnego kasyna i domu publicznego, prowadzonego przez mafię. Kiedy zamaskowani rabusie dokonują napadu, w którym ginie bratanek jednego z szefów nowoorleańskiego podziemia, Shane musi odnaleźć zabójców by ratować własną głowę. Jednak już na początku łowów, które zaprowadzą go w mroczny labirynt przemocy i zbrodni, przypomina mu się dawno zapomniana lekcja - w Nowym Orleanie nic nie jest tym, na co wygląda. Pełna zawrotnego tempa i nagłych zwrotów akcji powieść, w której na próżno szukać bohaterów o czystym sercu. Książka doczekała się swojej adaptacji filmowej.
TŁUMACZENIE:;Sawicka, Katarzyna
Krwawa zemsta
AUTOR: Joanna Chmielewska
ADRES WYD.:Warszawa : Wydawnictwo Klin, 2012.
HASŁA:Powieść polska - 21 w.
OPIS FIZYCZ.:490, [6] s. ; 20 cm.
TREŚĆ:Już pojedyncza zemsta smakuje słodko, ale jeśli nagle dokonuje się ich kilka i to w niezwykle oryginalny sposób... Celem okazuje się niezbędny element anatomii kobiecej po żmudnym kursie akrobacji cyrkowej, wykorzystywany perfidnie i z wyrachowaniem, szerząc zamęt i mnóstwo zawirowań damsko-męskich. Pewien oprych ze złamanym sercem, po latach poszukiwań, odnajduje niewierną. Niczego niepodejrzewająca żona czyta absurdalny pozew rozwodowy. Omotany erotycznym szaleństwem mąż żąda separacji od stołu i łoża, acz z mizernym skutkiem... Emocje szaleją w biurze projektów i na terenie budowy przyszłego wesołego miasteczka. Heroina romansów opala zasadniczą część ciała kawałkami i w ciągłym ruchu. Zewsząd nadlatują krwiożercze kawałki drutów kolczastych, butelki z kwasem i przedpotopowe narzędzia tortur... A w środku tego wszystkiego potomek historycznych wikingów, o uzębieniu całkiem normalnego koloru, spokojnie wcina hektolitry polskich flaków...
UWAGI:Bibliogr. dotychczasowej twórczości Joanny Chmielewskiej s. [488-491].
Śmiertelnie poważna sprawa
AUTOR: Ryszard Ćwirlej
ADRES WYD.:Poznań : Zysk i S-ka Wydawnictwo, cop. 2013.
HASŁA:Powieść polska - 21 w.
OPIS FIZYCZ.:469, [1] s. ; 21 cm.
TREŚĆ:Grodzisk Wielkopolski, wiosna 1983 roku. W lesie nieopodal PGR-u odnalezione zostają zwłoki młodej dziewczyny — ofiary brutalnego gwałtu i morderstwa. Lokalna milicja pod dowództwem niedoświadczonego podporucznika Wieczerzaka nadspodziewanie szybko znajduje sprawcę. Jednak prokuratura ma wątpliwości. Komenda Wojewódzka Milicji Obywatelskiej w Poznaniu wysyła do Grodziska dwóch swoich ludzi — podporucznika Brodziaka i chorążego Olkiewicza. Śledczy szybko przekonują się, że ich koledzy z prowincji popełnili w śledztwie rażące błędy. Prawdziwy sprawca wciąż jest na wolności i szykuje się do kolejnego ataku.I kiedy porządny glina ma w tym wszystkim znaleźć czas, by się napić wódki?
Jednoroczna wdowa
AUTOR: John Irving
ADRES WYD.:Warszawa : "Libros", 2002.
HASŁA:Powieść amerykańska - 20 w.
OPIS FIZYCZ.:639 s. ; 21 cm.
TŁUMACZENIE:;Świerkocki, Maciej
Poprzednia stronaNastępna strona
Przewiń na górę
Skip to content